List ya Washindi wa Grammy 2024

List ya Washindi wa Grammy 2024: The 66th Grammy Awards have kicked off at Los Angeles’ Crypto.com Arena. Trevor Noah will once again host Sunday’s primetime ceremony, which will air on CBS and stream on Paramount+ at 5 p.m. PT.

SZA leads this year with nine nominations, including song, record and album of the year, followed by Phoebe Bridgers, recording engineer Serban Ghenea and Victoria Monét with seven each by Jack Antonoff, Jon Batiste, Brandy Clark, Miley Cyrus, Billie Eilish, Olivia Rodrigo and Taylor Swift with six each.

The Recording Academy has added three categories for the 2024 edition: African music performance, alternative jazz album and pop dance record. Most of the awards are presented at the Premiere Party hosted by Justin Tranter, which started at 12:30 pm. PT and is streaming live from the Peacock Theater on live.grammy.com and the Recording Academy’s YouTube channel.

List ya Washindi wa Grammy 2024

Reggae Album

“Colors of Royal” — Julian Marley & Antaeus | WINNER

Latin Rock or Alternative Album

“Vida Cotidiana” — Juanes | WINNER (TIE)
“De Todas las Flores” — Natalia Lafourcade | WINNER (TIE)

Latin Pop Album

“X Mí (Vol. 1)” — Gaby Moreno | WINNER

Alternative Jazz Album

“The Omnichord Real Book” — Meshell Ndegeocello | WINNER

Latin Jazz Album

“El Arte del Bolero Vol. 2” — Miguel Zenón & Luis Perdomo | WINNER

Large Jazz Ensemble Album

“Basie Swings the Blues” — The Count Basie Orchestra Directed by Scotty Barnhart | WINNER

Historical Album

“Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos” — Robert Gordon, Deanie Parker, Cheryl Pawelski, Michele Smith & Mason Williams, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer; Michael Graves, restoration engineer (Various Artists)

Album Notes

“Written in Their Soul: The Stax Songwriter Demos” — Robert Gordon & Deanie Parker, album notes writers (Various Artists) | WINNER

Boxed or Special Limited-Edition Package

“For the Birds: The Birdsong Project” — Jeri Heiden & John Heiden, art directors (Various Artists) | WINNER

Recording Package

“Stumpwork” — Luke Brooks & James Theseus Buck, art directors (Dry Cleaning) | WINNER

Comedy Album

“What’s in a Name?” — Dave Chappelle | WINNER

Alternative Music Album

“The Record” — Boygenius | WINNER

Alternative Music Performance

“This Is Why” — Paramore | WINNER

Rock Album

“This Is Why” — Paramore |WINNER

Rock Song

“Not Strong Enough” — Julien Baker, Phoebe Bridgers & Lucy Dacus, songwriters (Boygenius) | WINNER

Metal Performance

“72 Seasons” — Metallica | WINNER

Rock Performance

“Not Strong Enough” — boygenius | WINNER

Musical Theater Album

“Some Like It Hot” — Christian Borle, J. Harrison Ghee, Adrianna Hicks & NaTasha Yvette Williams, principal vocalists; Mary-Mitchell Campbell, Bryan Carter, Scott M. Riesett, Charlie Rosen & Marc Shaiman, producers; Scott Wittman, lyricist; Marc Shaiman, composer & lyricist (Original Broadway Cast) | WINNER

Traditional Pop Vocal Album

“Bewitched” — Laufey | WINNER

Global Music Album

“This Moment” — Shakti | WINNER

African Music Performance

“Water” — Tyla | WINNER

Global Music Performance

“Pashto” — Béla Fleck, Edgar Meyer & Zakir Hussain Featuring Rakesh Chaurasia | WINNER

Spoken Word Poetry Album

“The Light Inside” — J. Ivy | WINNER

Rap Album

“Michael” — Killer Mike | WINNER

Rap Song

“Scientists & Engineers” — Andre Benjamin, Paul Beauregard, James Blake, Michael Render, Tim Moore & Dion Wilson, songwriters (Killer Mike Featuring André 3000, Future and Eryn Allen Kane) | WINNER

Melodic Rap Performance

“All My Life” — Lil Durk Featuring J. Cole | WINNER

Rap Performance

“Scientists & Engineers” — Killer Mike Featuring André 3000, Future and Eryn Allen Kane | WINNER

R&B Album

“Jaguar II” — Victoria Monét | WINNER

Traditional R&B Performance

“Good Morning” — PJ Morton Featuring Susan Carol | WINNER

Gospel Performance/Song

“All Things” — Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter | WINNER

Songwriter of the Year, Non-Classical

Theron Thomas | WINNER

Roots Gospel Album

“Echoes of the South” — Blind Boys of Alabama | WINNER

Contemporary Christian Music Album

“Church Clothes 4” — Lecrae | WINNER

Gospel Album

“All Things New: Live in Orlando” — Tye Tribbett | WINNER

Contemporary Christian Music Performance/Song

“Your Power” — Lecrae & Tasha Cobbs Leonard | WINNER

Contemporary Blues Album

“Blood Harmony” — Larkin Poe | WINNER

Traditional Blues Album

“All My Love for You” — Bobby Rush | WINNER

Americana Album

“Weathervanes” — Jason Isbell and the 400 Unit | WINNER

American Roots Song

“Cast Iron Skillet” — Jason Isbell, songwriter (Jason Isbell and the 400 Unit) | WINNER

Americana Performance

“Dear Insecurity” — Brandy Clark Featuring Brandi Carlile | WINNER

American Roots Performance

“Eve Was Black” — Allison Russell | WINNER

Country Song

“White Horse” — Chris Stapleton & Dan Wilson, songwriters (Chris Stapleton) | WINNER

Country Solo Performance

“White Horse” — Chris Stapleton | WINNER

Immersive Audio Album

“The Diary of Alicia Keys” — George Massenburg & Eric Schilling, immersive mix engineers; Michael Romanowski, immersive mastering engineer; Alicia Keys & Ann Mincieli, immersive producers (Alicia Keys) | WINNER

Remixed Recording

“Wagging Tongue (Wet Leg Remix)” — Wet Leg, remixers (Depeche Mode) | WINNER

Engineered Album, Non-Classical

“Jaguar II” — John Kercy, Kyle Mann, Victoria Monét, Patrizio “Teezio” Pigliapoco, Neal H. Pogue & Todd Robinson, engineers; Colin Leonard, mastering engineer (Victoria Monét) | WINNER

Music Film

“Moonage Daydream” — David Bowie; Brett Morgen, video director; Brett Morgen, video producer | WINNER

Music Video

“I’m Only Sleeping” — The Beatles; Em Cooper, video director; Jonathan Clyde, Sophie Hilton, Sue Loughlin & Laura Thomas, video producers | WINNER

Song Written for Visual Media

“What Was I Made For?” [From “Barbie: The Album”] — Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish) | WINNER

Score Soundtrack for Video Games and Other Interactive Media

“Star Wars Jedi: Survivor” — Stephen Barton & Gordy Haab, composers | WINNER

Score Soundtrack for Visual Media (Includes Film and Television)

“Oppenheimer” — Ludwig Göransson, composer | WINNER

Compilation Soundtrack for Visual Media

“Barbie: The Album” — Various Artists | WINNER

Tropical Latin Album

“Siembra: 45º Aniversario (En Vivo en el Coliseo de Puerto Rico, 14 de Mayo 2022)” — Rubén Blades con Roberto Delgado & Orquesta | WINNER

Música Mexicana Album (Including Tejano)

“Génesis — Peso Pluma | WINNER

Pop Dance Recording

“Padam Padam” — Kylie Minogue | WINNER

Dance/Electronic Music Album

“Actual Life 3 (January 1 – September 9 2022)” — Fred again.. | WINNER

Pop Duo/Group Performance

“Ghost in the Machine” — SZA Featuring Phoebe Bridgers | WINNER

Dance/Electronic Recording

“Rumble” — Skrillex, Fred again.. & Flowdan | WINNER

Editors’ Picks